Landbrugets cirkulære energikilde - nye muligheder med biogas

Information

Where

Hjerm

Address

Holstebrovej 101
Register

innoNET

Cirkulær energi innovation - Videreudviklet biogas i landbruget

Kom med på rundvisning ved Europas første - og eneste - græsproteinanlæg, når Energy Cluster Denmark besøger Ausumgaard, som i dag ejes og drives af Kristian & Maria Lundgaard-Karlshøj. Her arbejdes aktivt med sidestrømme og udnyttelse af resterne fra produktionen, og man tager årligt imod ca. 3000 besøgende, som ønsker at høre om deres unikke måde at arbejde på. I driften tænker og arbejder man i cirkler i forsøget på at udnytte tilgængelige ressourcer mest effektivt, med minimalt aftryk på klima og miljø.

Ausumgaard huser og driver således det eneste europæiske setup, hvor man har samlet relevante biogene aktiviteter på én lokation. Årligt produceres 15 mio. nm3 biometan på biogasanlægget, 44 mio. kWh på deres vindmøller, og man kører 40.000 tons frisk kløvergræs igennem anlægget til udvinding af græsprotein. Det hele foregår i samspil med deres økologiske landbrug, hvor man driver 1500 Ha økologisk landbrugsjord.

Efter en rundtur og præsentation af deres unikke setup vil Bruno Sander Nielsen, Faglig Direktør ved Biogas Danmark, give deres perspektiv ift. biogassens vigtige rolle i fremtidens energisystem, før Peter Lindholst, Strategic Business Developer ved Stiesdal, dykker ned i de rentable, økonomiske muligheder ved anvendelse af pyrolyse og separering af tørstof, som gør den afgassede gylle til en attraktiv ressource for landmanden. Med Stiesdal SkyClean pyrolyseteknologi udnyttes afgrøderester fra landbruget til at skabe værdi i form af fossilfri energi og biokul. Oplægget opsummerer status på teknologiudviklingen, driftserfaringer og seneste nyt om muligheder i og udfordringer ved kulstoflagring i form af biokul på dansk landbrugsjord.
Vanen tro folder vi slutteligt dagens emner ud med præsentationsværterne, som, i Open Space Technology formatet, får lov til at stille udfordringerne på spidsen i direkte dialog med deltagerne.

🗓 Program


10:00

Velkomst og introduktion
v/ Hans-Jørgen Brodersen, Senior Project Manager, Energy Cluster Denmark

10:15
Rundtur: Danmarks første Græsproteinanlæg
v/ Kristian Lundgaard-Karlshøj, Ejer, Ausumgaard

11:00
Dagens vært: Ausumgaard
- Den biogene fremtid
v/ Kristian Lundgaard-Karlshøj, Ejer, Ausumgaard

11:30
Biogas Danmark
- Biogas i fremtidens energisystem
v/ Bruno Sander Nielsen, Faglig Direktør, Biogas Danmark

12:00
Frokost og netværk

12:45
Fra restprodukt til energikilde og kulstoflager med potentiale
v/ Peter Lindholst, Strategic Business Development, Stiesdal

13:15
Open Space Technology Session
Her stiller vært og oplægsholdere sig frem med 2-3 udvalgte udfordringer/spørgsmål, som udspringer af dagens undertema i netværket, og disse diskuteres i 2-3 grupper. I denne session vil deltagerne ligeledes have mulighed for at italesætte idéer til nye innovationssamarbejder.

14:15 (-14:30)
Afslutning - Tak for i dag
v/ Hans-Jørgen Brodersen, Senior Project Manager
Energy Cluster Denmark

Event Sprog

Dansk

Pris

1500 DKR
ECD medlemmer kun 750 DKR

👉 Ikke medlem endnu? Bliv en del af Energy Cluster Denmark og få adgang til medlemsfordele, rabatter og et stærkt innovationsnetværk.


Hvorfor skal jeg deltage i dette innoNET?


✅ Få indgående indsigt i teknologien bag det første Græsproteinanlæg i Europa

✅ Hør om muligheder og udfordringer inden for biogas i energisystemet, samt mulighederne i pyrolyse i konteksten

✅ Få en snak med andre interessenter på området og start din nye innovationsrejse i ECD med deltagere der har praktisk erfaring med feltet

Hvad er innoNET?

Et event arrangeret af Energy Cluster Denmark, der byder på viden og netværk om innovation, nye teknologier og services til fremtidens energisystem – altid med afsæt i et specifikt energitema.

Deltag sammen med førende eksperter og aktører for at udforske udfordringer, dele indsigter og skabe partnerskaber, der driver den grønne omstilling.

Register
news-letter-logo

Sign up to our newsletter