FjordPtX – Lokal eSAF-produktion til en international luftfartsindustri

Information

Where

Aalborg

Address

Aalborg Forsyning, Norbis Park 100, 9310 Vodskov, Danmark
Register

innoNET

FjordPtX – lokal eSAF-produktion til en international luftfartsindustri

Kom med, når vi præsenterer FjordPtX, et eSAF projekt lokaliseret i Aalborg, som fra 2030 forventer at producere op til 90.000 ton eSAF i ambitionen om at nedbringe luftfartens drivhusgasudledning. I tæt samarbejde med lokale projektpartnere udvikles FjordPtX af Copenhagen Infrastructure Partners med ambitionen om at bidrage til den industrielle udvikling, anvende lokale råmaterialer og demonstrere hvordan produktion af vedvarende brændstoffer til luftfarten kan indgå som en integreret funktion af de eksisterende forsyningskæder.

Aalborg Forsyning leverer teknisk vand, som via elektrolyse med vedvarende strøm producerer grønt hydrogen. Det grønne hydrogen indgår i produktionen af eSAF sammen med kulstof fra CO2 indfanget og genvandt fra Nordværks affaldsforbrænding. Overskudsvarme fra produktionen leveres tilbage til Aalborg Forsyning og distribueres til husholdninger via fjernvarmenettet.

Den producerede eSAF leveres til lufthavne og kan indgå som iblanding i den eksisterende brændstofinfrastruktur og dermed bidrage til gradvis udfasning af fossile brændstoffer i luftfarten.

Efter en spændende introduktion til projektet, samt de store perspektiver heri, ved Sune Petersen, Senior Commercial Manager, Copenhagen Infrastructure Partners, vil Mathias Tjell Brassøe, Forretningsudviklingschef, Aalborg Forsyning dykke ned i hvilke overvejelser man har gjort sig ved Aalborg Forsyning, når man står overfor at lukke Danmarks sidste kulkraftværk. Herunder implementering af nye teknologier samt strategi for udnyttelse af overskudsvarme fra bl.a. PtX og Carbon capture. Slutteligt, vil Aalborg Lufthavn belyse hvordan eSaf spiller ind i fremtidens brændstofinfrastruktur i lufthavnen.

🗓 Program


10:00

Velkomst og introduktion
v/ Hans-Jørgen Brodersen, Senior Project Manager, Energy Cluster Denmark

10:20
Præsentation: FjordPtX
v/ Sune Petersen, Senior Commercial Manager, CIP & FjordPtX

10:50
Fra kul til elbaseret varmeproduktion
v/ Mathias Tjell Brassøe, Forretningsudviklingschef, Aalborg Forsyning

11:20
Aalborg Lufthavn i fremtidens brændstofinfrastruktur
v/ Niels Hemmingsen, Lufthavnsdirektør, Aalborg Lufthavn

11:50
Frokost og netværk

12:45
Open Space Workshop: Udfordringer og Muligheder
Deltagerstyret session i Open Space-format, hvor deltagerne selv sætter dagsordenen og går i dialog om de mest relevante udfordringer og muligheder. Fokus er på fælles indsigt, reelle barrierer og mulige løsninger gennem samarbejdsdrevet diskussion.

13:40
Afslutning - Tak for i dag

Event Sprog

Dansk

Pris

1500 DKR
ECD medlemmer kun 750 DKR

👉 Ikke medlem endnu? Bliv en del af Energy Cluster Denmark og få adgang til medlemsfordele, rabatter og et stærkt innovationsnetværk.


Hvorfor skal jeg deltage i dette innoNET?


✅ Få den nyeste indsigt i det banebrydende FjordPtX projekt

✅ Hør om muligheder og udfordringer disse nye brændstoffer giver nøgleaktører i værdikæden

✅ Få en snak med andre interessenter på området og start din nye innovationsrejse i ECD

Hvad er innoNET?

Et event arrangeret af Energy Cluster Denmark, der byder på viden og netværk om innovation, nye teknologier og services til fremtidens energisystem – altid med afsæt i et specifikt energitema.

Deltag sammen med førende eksperter og aktører for at udforske udfordringer, dele indsigter og skabe partnerskaber, der driver den grønne omstilling.

Register
news-letter-logo

Sign up to our newsletter